Дієтолог Маріанна Трифонова про те, як смачно бути стрункою. Одна з найвідоміших лікарів-дієтологів нашої країни Маріанна Трифонова презентувала свою другу книгу, що отримала назву "Дієта краси, або Як смачно бути стрункою". Маріанна розповідає про те, як можна скинути зайву вагу надовго і при цьому харчуватися зі смаком, а також про типові помилки, які здійснюють багато на шляху до краси і здоров'ю. Кореспондент "Клео" поговорив з дієтологом Маріанною Трифоновой про принципи схуднення з науки.

Бліц-опитування "Клео":
- Дружите ви з Інтернетом?

- Так.
- Де ви провели останню відпустку?
- У Празі.
- Чи є у вас талісман?
- Ні.
- З якою твариною ви себе асоціюєте?
- З білкою.
- Як знімаєте стрес?
- Сміюся.
- Яка мелодія стоїть у вас на мобільному?
- "Конвалії".

Дієтолог Маріанна Трифонова, у вашій новій книзі багато рецептів. Вони всі - ваші авторські?
Так, це мої рецепти, більше того, вони перевірені на всій родині, на мене особисто.
Крім того, в книзі дані ще й практичні рекомендації з використання цих рецептів. Зазвичай людина, що вирішила знизити вагу, починає займатися мазохізмом: він виснажує себе несмачною їжею, відмовляє собі у всьому, забуваючи, що досліди на людях заборонені Женевською конвенцією! Експериментувати над своєю витримкою не потрібно. Процес зниження ваги часто дуже довгий, на цьому шляху можуть бути різні підводні камені.

Моя книга допоможе не тільки схуднути, але й не розгубити природну привабливість, не стати злим і, може бути, навіть вивчитися азам кулінарії, адже найчастіше для людей буває одкровенням те, що їду треба готувати, настільки народ звик до напівфабрикатної їжі. Змінити це світогляд - моє завдання.

можете ви стверджувати, що правильно харчуватися - легко?
Я вважаю, так. Просто необхідно правильно розставити пріоритети. Своїх пацієнтів я привчаю до того, що їжа повинна бути не рутинним, але плановим заходом. По суті, ми у своєму житті замислюємося дуже багато про що: ми плануємо спортивні заходи, зустрічі з друзями, похід до перукаря, а про їжу просто забуваємо. Буває дуже страшно почути таку фразу: "закину небудь в шлунок". Багато ставляться до їжі як до другорядного заходу, важливо виокремити в собі цю помилку, інакше з помилки вона перетвориться на стиль життя.

Дієтолог Маріанна Трифонова про те, як смачно бути стрункою. Ваша авторська методика називається псіхобіокоррекціей. Що це таке?
Це складне, але не страшна назва. Психея - це душа, біо - життя, корекція - зміна. Тобто мій метод має на увазі під собою зміну життя душі щодо їжі. Якби ми були звірятами в лісі, їжа була б для нас чистою фізіологією, але оскільки ми люди, їжа має ще й соціальне забарвлення.

Дуже важливо розуміти, яку саме забарвлення вона представляє для нас на даному відрізку часу . Для когось це антидепресивний метод, для інших - фактор комунікації (наприклад, можна посидіти з другом за чашкою чаю). Буває, що їжа виступає в якості демонстрації якості життя: "Дивіться, як ми багате живемо, ні в чому собі не відмовляємо та ікру їмо ложками". Звичайно, насправді і те, і інше, і третє неправильно. Треба розуміти, що їжа - це приємний фізіологічний акт. Тобто вона дійсно повинна нас насичувати, енергізіровать, але не більше того. Однак це не означає, що потрібно намагатися полюбити несмачну їжу: так ставитися до їжі не можна, інакше вона нам помститься.

Багатьом людям не вистачає сили волі для того, щоб схуднути, і вони слідують сталого висловом "Полюби себе таким, який ти є". Чи правильно це?
У мене є такий стереотип пацієнта як "бігун на коротку дистанцію". Він приходить з пароваркою в одній руці і абонементом у фітнес-клуб в інший і каже: "Я підготувався, справа за вами," худіте "мене!" Так не вийде. Одна моя пацієнтка, яка за рік і сім місяців схудла на 62 кг, якось сказала мені: "Тепер я розумію, що носила на собі ще одну людину". На що я їй відповіла: "Не тільки носили, а й годували!" І коли я запитала її, як їй вдалося домогтися такого результату, вона сказала прекрасну фразу: "Я слухала свого доктора".

Треба розуміти, що ЗМІ іноді у людини створюють ілюзію того, що він може бути сам собі дієтологом. Частково це так, але не в особливо запущених випадках.

Якщо вага величезний, якщо він набрався за певний період життя, необхідно хоча б базово відвідати лікаря, щоб він сказав, куди ви рухаєтеся, адже надлишкова повнота - це предтеча величезної кількості захворювань.

- Ви сова чи жайворонок?
- Вимушений жайворонок.
- Що вас заводить?
- Труднощі.
- Чи було у вас у дитинстві прізвисько?
- Ні.
- Який ваш психологічний вік?
- Я думаю, що зупинилася в районі 30 років.
- Ваш улюблений афоризм?
- Краще - ворог хорошого.

Які основні помилки роблять люди, що бажають схуднути?
Помилок дуже багато. Перша - намагатися швидко скинути те, що набрано роками. Те, що швидко йде, швидко повертається назад. Пошуки чарівної таблетки, яка допоможе позбавитися від кілограмів, - теж дурне захід. Таких таблеток не існує. Ефективність монодиет - ще одна помилка. Може, ті якості, які люди звеличують в певних продуктах, дійсно в них присутні, але, як кажуть, не хлібом і не кефіром єдиним. Не можна харчуватися тільки ананасами, яблуками або салатним листом. Все це добре працює в комплексі. Наступна помилка - виключення з раціону набору продуктів, що відносяться до певної живильної групі. Наприклад, відмова від вуглеводів або жирів. Існують критерії всесвітньої організації охорони здоров'я, що показують, що людина повинна отримувати певну кількість білків, жирів і вуглеводів на добу. Ця декларація не взята зі стелі, вона заснована на дослідженнях людського організму.

Дієтолог Маріанна Трифонова про те, як смачно бути стрункою. І якщо ви не будете привносити поживні речовини з їжею, організм їх отримуватиме, витрачаючи ресурси внутрішніх органів і систем. В один прекрасний момент ви можете виявити себе в клініці неврозів, що збирає кубики, оскільки впадете в найглибшу депресію. Плюс до всього ваші внутрішні органи "впадуть" в область малого тазу, оскільки у них не буде необхідної жирової підставки. Ну і, нарешті, найпоширеніша помилка тих, що худнуть - бажання випробувати на собі всі види дієт по черзі.

Зниження ваги - це дуже індивідуальне захід: те, що допомогло Васі і Каті, не обов'язково допоможе Маші і Наташі.

Значить, не існує прискореного способу знизити вагу?
Людина не може худнути швидше закладеного природою часу, а воно у всіх індивідуальне. Але класична фізіологія говорить про те, що якщо людина знижує вагу, жирова маса здатна зменшуватися в день всього лише на 150 грам. Тобто не більше 4 кг на місяць. Якщо людина схуд більше, значить, до цього приєдналося щось ще. Так, можливо, на першому етапі покращився лимфоотток, покращилася робота дренажного механізму, пішла так звана зайва рідина. Але це не може тривати до нескінченності, процес зниження ваги може загальмуватися. Два кг на місяць - це середньостатистична темпова сходинка.

Існує ще одна проблема: люди не можуть вчасно зупинитися і продовжують худнути навіть тоді, коли набувають нормальні форми ...
Так , є така проблема. Є навіть таке поняття "худі товстуни". Це коли людина, що був колись огрядним, досягає найдосконаліших успіхів у схудненні, але продовжує вважати себе повним, бо залишився таким у своєму світовідчутті.

Намагається всіма правдами і неправдами свій і так вже нормальна вага довести до одному йому веденого ідеалу. Дуже легко загратися, можна довести себе до хворобливого стану, зірвати шлунково-кишковий тракт і центральну нервову систему. Тому важливо пам'ятати, що існуюче поняття "індекс маси тіла" має дуже великий люфт - в ньому 6, якщо не 7 ступенів. Не прагніть до нижньої межі норми, перейшовши її. Особливо це стосується жінок - ви можете порушити свій нормальний фізіологічний цикл, розладнати гінекологічну систему, втратити привабливість, перетворитися на висушену істота з землистим кольором шкіри.

І, до речі, часто набирати вагу буває значно важче, ніж його знижувати . У мене є пацієнти, які бажають видужати, і це більш важкий контингент. Бо тут вже порушені сфери психо-емоційних порушень. Милі пані, не доводьте себе до такого стану!

Багато жінок бояться починати худнути через груди, яка може обвиснути ...
Це дуже серйозна проблема, яка частіше дає про себе знати у зв'язку з нераціональним схудненням. Ця частина тіла сильно страждає від так званого "синдрому йо-йо" або "ваньки-встаньки", коли людина то набирає вагу, то скидає. Тому що на 80-85 відсотків груди складаються з жирової тканини - молочна залоза займає зовсім невелику її частину. Тому худнути потрібно дуже акуратно, в певний момент, коли вага скинутий значно, необхідно підключати фізичні вправи, посилювати фізичну активність або, принаймні, нормалізовувати її. Також не варто забувати про можливості сучасної фізіотерапії.

Дієтолог Маріанна Трифонова про те, як смачно бути стрункою. Буває, мами, піклуючись про те, щоб діти поглинали всі види вітамінів, змушують їх їсти мало не силою. Чи варто це робити?
Моє глибоке переконання, що ні. Адже сьогодні навіть педіатри не рекомендують годувати немовлят по годинах, воліючи імпульсне вигодовування. Те ж я раджу робити мамам стосовно дітей постарше: дивіться на їх харчові пріоритети, не намагайтеся впихнути в них ту їжу, яка їм не подобається. З іншого боку, звичайно, не варто залишати спроб прищепити дитині певні смакові пристрасті, але робити це треба дуже делікатно. Можливо, якщо дитина активно відмовляється від прийому того чи іншого продукту, необхідно зробити перерву. Тому що у психологів існує таке поняття, як "орально-фекальні асоціації дитячого віку". Наприклад, багато дітвори без жодного задоволення відносяться до таких продуктів як овочеве соте або кабачкова ікра, бо вони їм дещо нагадують. Але діти переростають ці асоціації і потім, будучи дорослими людьми, цілком нормально ставляться до подібних продуктів. Всьому свій час, наберіться терпіння і не намагайтеся з дитини зробити свинку, яка їсть все підряд. Чи не пишаєтеся тим, що ваша дитина "всеїдний": згодом у нього може розвинутися прихована харчова нестерпність, він буде не ідентифікований у своїх смаках.

У моїх психологічних термінах це називається "синдром Шалтая-Болтая", коли людина виразно не може пояснити, що йому подобається: він любить або всі підряд, або каже, що не знає, що любить, і відноситься до їжі як до наповнювача.

Їжа без смаку, без певних емоційних відчуттів - це теж погано, таким чином ми себе дуже обідняємо.

Але якщо дитина все ж погладшав, чи варто вести його до дієтолога або варто почати з психолога?
Потрібно обов'язково відкоригувати його харчування. Нещодавно у мене на прийомі була сім'я - бабуся і мама з донькою пубертатного віку. Спочатку я навіть не зрозуміла, хлопчик це чи дівчинка - переді мною сиділо якесь повненьке істота. На моє запитання, чому вони не привели дитину раніше, коли бачили, що вона явно переїдає, жінки відповіли, що не відчували у неї мотивації. Тепер же, коли дівчинка досягла підліткового віку, коли в наявності психологічна травма, коли вона сприймає їжу як єдину радість в житті, вони вирішили почати скидати вагу. Звичайно, на другий прийом вони не прийшли: не змогли відняти у дитя "іграшку". Як колись вони створювали цю пухку іграшку для себе, так само зараз вони створили для дитини фетиш у вигляді їжі. Так, на певному етапі боротися із зайвою вагою складно, та, шлях не усипаний трояндами, але ж в даному випадку це зробити просто необхідно! На жаль, це один з прикладів, коли їжа повела людей за собою, не вони керують становищем, а їжа превалює над ними. Тут вже повинен підключатися психолог, причому працювати треба з усією родиною. Тому в мій прийом завжди інтегрований хоча б первинний прийом у медичного психолога: поки люди чекають лабораторної діагностики, я настійно рекомендую відвідати його кабінет. Це не боляче і не страшно, в кінцевому рахунку, це дуже корисно і сучасно.

Дієтолог Маріанна Трифонова про те, як смачно бути стрункою. Напевно, багато хто боїться худнути , тому що бояться ходити по кабінетах лікарів, здавати аналізи?
Ну да, політика страуса. Завжди простіше сховати голову в пісок. Але, йдучи від цих проблем, ти підставляєш ним же інші мішені. Ці складності не вирішуються, а, як сніжний ком, обростають іншими негараздами. Мені приємно від того, що останнім часом у мене з'явився інший контингент пацієнтів, які приходять профілактично, заздалегідь, щоб передбачити проблему, дізнатися, як харчуватися правильно. Молоді дружини часто запитують мене, наприклад, що не розгодувати чоловіка.

Дієтолог Маріанна Трифонова, а що не розгодувати чоловіка?
Природно, потрібно живити себе і чоловіка смачно. Але повинна бути чітка паралель - смачно-корисно, необхідно знайти квінтесенцію, коли їжа, перетворюючись на трапезу, не переростає в обжірательство. Мені дуже сподобався доповідь одного соціолога на європейському конгресі лікарів дієтологів-нутриціологів. Він розповідав, що у Франції дуже маленький відсоток розлучень: одружені пари не бажають розлучатися, бо бояться втратити партнера по їжі. Їжа для них - це священнодійство, яке займає високу позицію в списку сімейних цінностей.

Чи є якийсь набір продуктів, які, якщо ви бажаєте бути струнким і здоровим, треба виключити з раціону раз і назавжди?
Є абсолютно безглузді продукти - це те, що входить в розряд так званої "сміттєвої їжі". Це ті продукти, до складу яких входить величезна кількість харчових добавок, що заміняють природні смаки, природні наповнювачі, підсилювачів, барвників. Це і чіпси, і продукти невиправдано сублімовані.

Дуже багато питань навколо генно-модифікованих продуктів. Дійсно, вони - на поверхні, тому що багато з цих них вже не є тим, чим називаються, і зовсім не ясно їх кінцеве вплив на людей. Не бійтеся вертіти продукти в руках, читайте, що написано на етикетці.

Чи варто виключати алкоголь з раціону?
Я завжди жартую на прийомі, що ні підозрюю своїх пацієнтів в якихось наркологічних відхиленнях, інакше вони були б на прийомі в іншого лікаря. Але треба пам'ятати, що, незважаючи на те що алкоголь є частиною гастрономії, він все ж є десертним заходом. І, звичайно, робити його щоденним, на мій погляд, не варто. Але келих хорошого червоного вина, наливки, стопка горілки або чарка текіли цілком мають право на існування в певному місці і з певного приводу.

Дієтолог Маріанна Трифонова про те, як смачно бути стрункою.

UpDog logo  Proudly hosted with UpDog.